AUGUSTOWSKO-SUWALSKIE

TOWARZYSTWO NAUKOWE

Proszę chwilę zaczekać, ładuję stronę ...

  

  

NOTY o AUTORACH

  

  

  

Wojciech Batura, absolwent Wydziału Historycznego Uniwersytetu Warszawskiego. Specjalizuje się w historii regionu, głównie XIX wieku. Kustosz Muzeum Ziemi Augustowskiej w Augustowie, związany z placówką od 1973 roku, twórca ekspozycji stałej Działu Historii Kanału Augustowskiego. Stały współpracownik pism lokalnych, autor publikacji naukowych (m.in. w „Kwartalniku Historii Nauki i Techniki”), popularnonaukowych i krajoznawczych („Kontrasty”, „Krajobrazy”, „Jaćwież”).

Adam Czesław Dobroński, prof. Uniwersytetu w Białymstoku, kierownik Zakładu Historii Wojskowości. Honorowy członek Augustowsko-Suwalskiego Towarzystwa Naukowego, autor ponad 30 publikacji książkowych, promotor 10 prac doktorskich. Regionalista, badacz dawnych północno-wschodnich ziem Polski, dziś wchodzących w skład Białorusi i Litwy. W 2009 roku wydał historię suwalskiego 2 Pułku Ułanów Grochowskich (wespół z Krzysztofem Skłodowskim) i monografię Związku Inwalidów Wojennych RP. Turysta, autor prac o PTK/PTTK.

Anetta Ejdulis, absolwentka Instytutu Archeologii Uniwersytetu Warszawskiego. Pracuje w Muzeum Okręgowym w Suwałkach. Autorka publikacji dotyczących najstarszych dziejów Sejneńszczyzny. Większość czasu spędza w terenie, prowadząc archeologiczne badania wykopaliskowe.

Inga Kuźma, doktor nauk humanistycznych, etnolog, adiunkt w Instytucie Etnologii i Antropologii Kulturowej Uniwersytetu Łódzkiego. Zajmuje się m.in. metodyką i meto- dologią badań etnograficznych. Publikowała w „Etnografii Polskiej” i „Ludzie”. Działa w łódzkim Oddziale Polskiego Towarzystwa Ludoznawczego. Współpracuje z Ośrodkiem Dokumentacji i Informacji Etnograficznej. Współuczestniczyła w realizacji projektów związanych ze sztuką społeczną (Łódź 2007, 2008), w pracach badawczo-społecznych (Fundacja Bruchejon 2008 i 2009) oraz badawczych (Urząd Miasta w Łodzi 2009–2010).

Piotr Łapiński, historyk, pracownik Oddziałowego Biura edukacji Publicznej IPN w Białymstoku, doktorant Uniwersytetu w Białymstoku, badacz dziejów polskiego podziemia niepodległościowego w latach 1939–1956 oraz komunistycznego aparatu represji z lat 1944–1990 w województwie białostockim.

Andrzej Makowski, absolwent Uniwersytetu Warszawskiego Filii w Białymstoku, nauczyciel historii w Zespole Szkół Technicznych w Augustowie. Zajmuje się głównie najnowszymi dziejami Augustowa. Autor artykułów naukowych publikowanych w „Roczniku Augustowsko-Suwalskim” oraz popularnonaukowych i popularnych zamieszczanych w „Przeglądzie Augustowskim”, z którym stale współpracuje od chwili jego powstania. Współautor książek: Dzieje Augustowa od założenia miasta do 1945 roku” (Suwałki 1997) i Augustów. Monografia historyczna (Augustów 2007) oraz opracowanego na potrzeby edukacji szkolonej Wyboru źródeł do dziejów najnowszych Augustowszczyzny (Augustów 2001).

Andrzej Matusiewicz, historyk regionalista, nauczyciel konsultant ds. edukacji historycznej i regionalizmu w Centrum Edukacji Nauczycieli w Suwałkach. Głównym obszarem jego zainteresowań jest historia Suwałk i Suwalszczyzny w XIX i XX wieku oraz biografistyka regionalna. Najważniejsze publikacje: Ochotnicza Straż Pożarna w Suwałkach 1880–2000 (Suwałki 2000), Suwałki. Miasto nad Czarną Hańczą (Suwałki 2005, współautor), Walery Roman 1877–1952. Honorowy obywatel Suwałk (Suwałki 2006, współautor). Od 2001 roku redaktor naczelny „Rocznika Augustowsko-Suwalskiego”.

Jan Nikołajuk, absolwent Wydziału Zarządzania i Administracji Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie. Funkcjonariusz Straży Granicznej. Interesuje się historią formacji granicznych w Polsce północno-wschodniej oraz historią Armii Czerwonej na Białostocczyźnie w latach 1939– 1941. Autor kilku artykułów opublikowanych w magazynie historycznym „Militaria XX wieku”.

Tadeusz Radziwonowicz, absolwent Uniwersytetu Warszawskiego Filii w Białymstoku, kierunku historia ze specjalnością nauczycielską oraz Studium Podyplomowego Archiwistyki na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu. Od 1979 roku pracuje w Archiwum Państwowym w Suwałkach, a od 1990 roku sprawuje funkcję dyrektora tej instytucji. Jest autorem szeregu publikacji naukowych, popularnonaukowych i popularnych, głównie z zakresu historii regionu, ale też historii wojskowości. członek zarządu Augustowsko-Suwalskiego Towarzystwa Naukowego.

Jarosław Schabieński, historyk regionalista. Głównym obszarem jego zainteresowań badawczych jest Polska północno-wschodnia, a zwłaszcza Suwalszczyzna w XIX i XX wieku. Opiekun Archiwum Lat Osiemdziesiątych przy ASTN, gromadzącego materiały i relacje do historii Suwalszczyzny w II połowie XX wieku. Recenzent Encyklopedii Solidarności. Współautor książki Marzenia o orle w koronie. Nauczyciele i młodzież Polski północno-wschodniej wobec władzy w latach 1980–1986 (Białystok 2004), redaktor pracy Wybór tekstów źródłowych do dziejów Suwalszczyzny (Suwałki 1998).

Marek Sidor, historyk, archiwista, absolwent Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie, pracownik Archiwum Państwowego Suwałkach. Zajmuje się historią Suwalszczyzny w XX wieku, zagadnieniami z historii ustroju, administracji i prawa, dziejami Dowspudy i Raczek, biografią Ludwika Michała Paca. Publikował m.in. w „Komunikatach Mazursko-Warmińskich” i „Roczniku Augustowsko-Suwalskim”.

Krzysztof Sychowicz, doktor nauk humanistycznych, absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego (1995), gdzie również obronił pracę doktorską (2001).W latach 1995–2001 nauczyciel w szkołach łomżyńskich, obecnie pracownik Oddziałowego Biura edukacji Publicznej IPN w Białymstoku, wykładowca Państwowej Wyższej Szkoły Informatyki i Przedsiębiorczości w Łomży, członek Zarządu Głównego Towarzystwa Przyjaciół Ziemi Łomżyńskiej. Współautor publikacji Marzenia o orle w koronie. Nauczyciele i młodzież Polski północno-wschodniej wobec władzy w latach 1980–1986 (Białystok 2004) i Grajewo w XX wieku (Grajewo 2005), autor książki Ziemia Łomżyńska i jej mieszkańcy w latach 1944–1956 (Łomża 2005) oraz kilkudziesięciu artykułów dotyczących m.in. stosunków państwo-Kościół i mniejszości narodowych.

Beata Wasilewska-Klamka, etnograf, antropolog kultury. Jest adiunktem w Insty- tucie Etnologii i Antropologii Kulturowej Uniwersytetu Łódzkiego. Jej zainteresowania naukowe obejmują antropologię pamięci, kwestie etniczności oraz społeczności lokalnych w dobie transformacji.

Marcin Zwolski, pracownik Oddziałowego Biura Edukacji Publicznej IPN w Białymstoku. Zajmuje się głównie historią więziennictwa i represji komunistycznych w Polsce w latach 1944–1956, a także opozycji demokratycznej w latach 1975–1989 na północno-wschodnich ziemiach Polski. Jest autorem i współautorem kilkudziesięciu publikacji naukowych i popularnonaukowych, m.in. monografii Urząd Bezpieczeństwa Publicznego w Bielsku Podlaskim 1944–1956 (Białystok 2008); redaktor tomu Exodus – deportacje i migracje (wątek wschodni). Stan i perspektywy badań (Warszawa-Białystok 2008).

 

 

 


 

do spisu treści

następny artykuł