AUGUSTOWSKO-SUWALSKIE

TOWARZYSTWO NAUKOWE

 

Proszę chwilę zaczekać, ładuję stronę ...

  

  

66

  1. W czwartą niedzielę każdego miesiąca wszelkie śpiewy, a więc różaniec, suplikacje, pieśni w czasie procesji, Anioł Pański mają być po polsku.
  2. We wszystkie inne niedziele miesiąca wszystkie śpiewy po litewsku.
  3. W roczne święta przypadające w tygodniu polskim, śpiewy będą po polsku, przypadające w tygodniach litewskich po litewsku.
  4. Modlitwy poranne: Ojcze Nasz, Zdrowaś Mario, Wierzę, przykazania i inne części katechizmowe oraz nauka katechetyczna będą w tym języku co śpiewy.
  5. Kazanie po sumie będzie zawsze po litewsku, ewangelia ma być czytana w obu językach. W niedzielę przeznaczoną dla Polaków, ich kazanie nastąpi przed sumą.
  6. Zapowiedzi i zdrowaśki zawsze po litewsku.
  7. W dni odpustowe śpiewy według punktu 3 dekretu.
  8. W Wielkim Poście śpiew gorzkich żali po litewsku, a droga krzyżowa zaraz po kazaniu po polsku.
  9. Procesja Bożego ciała ze stacjami przy śpiewie litewskim, w oktawie śpiewy po polsku. W czasie trzydniowych suplikacji Bożego ciała po sumie kazanie dla Litwinów, po nieszporach dla Polaków.
  10. W Wielką Sobotę polskie śpiewy do godziny dziewiątej, potem litewskie. Podczas procesji rezurekcyjnej śpiewy po litewsku, podczas procesji przed sumą po polsku.
  11. Nabożeństwo majowe, czerwcowe i październikowe, rano dla Litwinów, po południu dla Polaków.
  12. Na procesjach świętego Marka, w dniach krzyżowych i w Dzień Zaduszny śpiewy po litewsku.
  13. Katechizacja dzieci polskich oraz ich przygotowanie do pierwszej spowiedzi w ich języku.
  14. Dla moralnego zadowolenia Polaków we wszystkie niedziele i święta doroczne o godzinie siódmej rano organista prześpiewa po polsku godzinki o Matce Bożej, a w Wielkim Poście o męce Pańskiej.
  15. W niedziele i święta doroczne, z wyjątkiem dni wskazanych w punktach 1 i 3, po skończonym nabożeństwie parafialnym na mocy postanowienia Ojca Świętego, będzie nauka katechizmowa po polsku i modlitwy wieczorne oraz Anioł Pański w tym języku. Uwaga! Polacy mieszkają w osadzie blisko kościoła, więc późna pora dnia nie stanowi dla nich przeszkody.
  16. W razie wątpliwości, wyjaśni je proboszcz, kierując się słusznością i sprawiedliwością.
  17. Złośliwe gwałcenie tego zarządzenia i przez to spowodowanie zamieszek w kościele pociągnie za sobą karę kościelną zwaną ekskomunika.
  18. gdyby ktoś lekceważył kary kościelne, z pomocą przyjdzie władza cywilna i wezwie upartych do odpowiedzialności sądowej.
  19. Do ogłoszenia tego dekretu upoważnia się dziekana wyłkowyskiego, złoży on protokół z odbytej czynności.
  20. Zarządzenie nabiera mocy z dniem ogłoszenia.

  

  

powrót