48 W. Jemielity, Język nabożeństw….
Ustalony wówczas porządek przedstawiał się następująco:
- W niedziele i święta od godziny 5.00 do 8.30 będzie śpiew różańca i pieśni w języku polskim.
- O 8.30 kapłan odczyta z ambony ewangelię i według zalecenia papieża Piusa X powie naukę katechetyczną po polsku. Uwaga. chociaż w niedziele i święta pogrzeby są wzbronione, jednak dla słusznych powodów odbywają się, wówczas nie będzie śpiewu różańca.
- Od 9.00 do prześpiewania Anioł Pański po nieszporach wszystko będzie po litewsku.
- Następnie kapłan odczyta po polsku Ojcze Nasz, Zdrowaś Mario, Wierzę, przykazania boskie i kościelne, sakramenty, grzechy główne oraz modlitwy wieczorne, zaintonuje Anioł Pański, dalsze śpiewy aż do zachodu słońca są zostawione dla Polaków.
- W Wielkim Poście Litwini przed nieszporami obejdą drogę krzyżową, po nieszporach odmówią modlitwy wieczorne i odśpiewają Anioł Pański. Następnie Polacy odprawią gorzkie żale, ksiądz odczyta modlitwy wieczorne i zaintonuje Anioł Pański po polsku.
- Nabożeństwa majowe, czerwcowe, październikowe oraz nowenna do Ducha Świętego w niedziele i święta będą po litewsku od 14.30, a w dnie powszednie o 9.00 rano. Te same nabożeństwa Polacy będą mieć w niedziele i święta po nieszporach a w dnie powszednie o 17.00. Jedynie różaniec w październiku należy odmawiać podczas pierwszej mszy.
- Katechizacja dzieci narodowości polskiej ma być w ich języku.
powrót
|