AUGUSTOWSKO-SUWALSKIE

TOWARZYSTWO NAUKOWE

 

Proszę chwilę zaczekać, ładuję stronę ...

  

  

48 W. Jemielity, Język nabożeństw….

  

Ustalony wówczas porządek przedstawiał się następująco:

  

  1. W niedziele i święta od godziny 5.00 do 8.30 będzie śpiew różańca i pieśni w języku polskim.
  2. O 8.30 kapłan odczyta z ambony ewangelię i według zalecenia papieża Piusa X powie naukę katechetyczną po polsku. Uwaga. chociaż w niedziele i święta pogrzeby są wzbronione, jednak dla słusznych powodów odbywają się, wówczas nie będzie śpiewu różańca.
  3. Od 9.00 do prześpiewania Anioł Pański po nieszporach wszystko będzie po litewsku.
  4. Następnie kapłan odczyta po polsku Ojcze Nasz, Zdrowaś Mario, Wierzę, przykazania boskie i kościelne, sakramenty, grzechy główne oraz modlitwy wieczorne, zaintonuje Anioł Pański, dalsze śpiewy aż do zachodu słońca są zostawione dla Polaków.
  5. W Wielkim Poście Litwini przed nieszporami obejdą drogę krzyżową, po nieszporach odmówią modlitwy wieczorne i odśpiewają Anioł Pański. Następnie Polacy odprawią gorzkie żale, ksiądz odczyta modlitwy wieczorne i zaintonuje Anioł Pański po polsku.
  6. Nabożeństwa majowe, czerwcowe, październikowe oraz nowenna do Ducha Świętego w niedziele i święta będą po litewsku od 14.30, a w dnie powszednie o 9.00 rano. Te same nabożeństwa Polacy będą mieć w niedziele i święta po nieszporach a w dnie powszednie o 17.00. Jedynie różaniec w październiku należy odmawiać podczas pierwszej mszy.
  7. Katechizacja dzieci narodowości polskiej ma być w ich języku.

  

  

powrót