AUGUSTOWSKO-SUWALSKIE

TOWARZYSTWO NAUKOWE

 

Proszę chwilę zaczekać, ładuję stronę ...

  

  

93 Bieniewski Piotr, ur. 1893 roku we wsi Brzozówka w gminie Bargłów, powiat augustowski, syn Wincentego i Agnieszki, chłop, uczeń VI klasy Szkoły Handlowej. Aresztowany 16 maja, przesłuchany 17 maja. Znaleziono u niego książkę pokwitowań za pieniądze, tendencyjne kartki, zeszyt z zapiskami, broszury lwowskie. 18 maja wystąpiono z prośbą o przedłużenie aresztu. Został uwolniony 5 lipca. Nie udowodniono mu przynależności do koła.

Borowski Włodzimierz Mikołaj, ur. w 1885 roku, syn Józefa (ojciec nie żył), matka Anna z Aleksandrowiczów, szlachcic z Mariampola, podoficer rezerwy, aresztowany i przesłuchany 16 maja. Podczas rewizji znaleziono książeczkę z zapisanymi wierszami o charakterze rewolucyjnym, kilka kartek drukowanych, wyrwanych z jakiejś książki, mówiących o organizacji. 18 maja przedłużono areszt, ale został uwolniony przed 21 maja.

Bydelska Henryka, ur. 7 stycznia 1891 roku we wsi Łaszki, córka Pawła i Wiktorii z Paszkiewiczów, ojciec rolnik w Suwałkach, uczennica III klasy pensji Kazimiery Żulińskiej, aresztowana 16 maja 1911 roku, przesłuchana 17 maja. Podczas rewizji nic nie znaleziono, 18 maja uwolniona pod nadzór policyjny.

Dąbrowska Maria, ur. około 1896 roku, córka Stanisława (syna Maksymiliana) i Walentyny z Jastrzębskich, szlachcianka, uczennica VI klasy, przesłuchana po raz pierwszy 10 czerwca. Rewizji dokonano 16 maja, znaleziono: odezwę sekcji koronnej Niezależnej Postępowej Młodzieży. Uwolniona i pozostawiona pod sekretnym nadzorem.

Dąbrowska Zofia, ur. w 1894 roku w Kleszczówku, córka Stanisława i Walentyny z Jastrzębskich, szlachcianka, uczennica VI klasy pensji Żulińskiej, aresztowana 16 maja, przesłuchana 17 maja. W czasie rewizji znaleziono odezwy Centralnego Komitetu, korespondencję o partyjnej pracy należących do Koła osób, ich pseudonimy, informację że jest sekretarzem Koła i kolportuje gazetę "Jutro". 17 maja wystąpiono z prośbą o przedłużenie aresztu. Uwolniona 15 lipca za kaucją 500 rubli. Jej sprawę skierowano do sądu.

Dąbrowski Bolesław, ur. 29 stycznia 1890 roku w Kleszczówku, syn Stanisława i Walen- tyny z Jastrzębskich, szlachcic, od około 1908 roku mieszkał w Krakowie, gdzie się uczył.

Dąbrowski Stanisław, ur. w 1893 roku w Kleszczówku, syn Stanisława i Walentyny z Jastrzębskich, szlachcic, uczeń klasy VII Szkoły Handlowej, aresztowany i przesłuchany 16 maja. W czasie rewizji znaleziono: odezwy Komitetu Centralnego, korespondencję o pracy partyjnej, listę osób, pseudonimy oraz informację, że jego siostra jest sekretarzem i kolportuje "Jutro". 17 maja wystąpiono z prośbą o przedłużenie aresztu. Uwolniony 15 lipca za kaucją 300 rubli. Jego sprawę skierowano do sądu.

Kunc Bogusław, ur. około 1892 roku w Suwałkach, lat 19, syn Piotra (syna Franciszka), mieszczanin, katolik, poddany austriacki, w 1911 roku służył w 31. pułku piechoty w Austrii w Cieszynie.

Łapiński Czesław, ur. 5 kwietnia 1895 roku (?) w Suwałkach, syn Antoniego i Albiny z Korejwów, mieszczanin, uczeń Szkoły Handlowej, aresztowany i przesłuchany 16 maja. Podczas rewizji niczego nie znaleziono. 18 maja został uwolniony pod nadzór policyjny.

Milewski Zygmunt, ur. 25 marca 1890 roku w Suwałkach, syn Kazimierza i Józefy z Brzo- zowskich, mieszczanin, uczeń VII klasy Szkoły Handlowej, aresztowany i przesłuchany 16 maja. W czasie rewizji znaleziono u niego: odezwy Komitetu Centralnego Związku Młodzieży Postępowej, odezwy sekcji koronnej, list od "Zofii" z poleceniem pracy partyjnej, broszury i książki wydane w Warszawie i Lwowie, gazetę "Łoza" wydawaną przez Główny Związek Narodowej Młodzieży i "Wolne Sumienie" nr 14, 18. 17 maja wystąpiono z prośbą o przedłużenie aresztu. Oskarżony 25 czerwca, uwolniony 15 lipca za kaucją 300 rubli. Jego sprawę skierowano do sądu.

Niedzielski Edward Wincenty Bogdan, ur. 27 lipca 1892 roku we wsi Guzów powiat Błonie guberni warszawskiej, szlachcic, katolik. Na początku 1911 roku wyjechał do Belgii, gdzie się uczył.

Pstrokońska Alicja, ur. 5 listopada 1893 w Suwałkach, córka Bolesława (syna Antoniego) i Pauliny z Siemieńskich, uczennica VI klasy. Uwięziona 11 czerwca, w czasie rewizji niczego nie znaleziono.

Siemion Feliks, ur. w 1893 roku we wsi Rudniki w gminie Koniecbór powiat suwalski, syn Franciszka i Marianny Sitko, chłop, uczeń V klasy Szkoły Handlowej. Aresztowany 16 maja. W czasie rewizji znaleziono u niego książkę pokwitowań, rękopisy wierszy o charakterze rewolucyjnym, zeszyt z wierszami, wśród których były i rewolucyjne, widokówkę z herbem Polski z flagami, datami polskich powstań, broszurę – dramat Sułkowski wydanie krakowskie. 22 maja wystąpiono z prośbą o przedłużenie aresztu. Uwolniony 5 lipca, nie udowodniono mu przynależności do koła.

Sienkiewicz Stefan, ur. 29 maja 1892 roku w Suwałkach, syn Józefa Maksymiliana i Ewy Racheli z Radzińskich, mieszczanin, uczeń Szkoły Handlowej, aresztowany i przesłuchany 16 maja. W czasie rewizji niczego nie znaleziono, 18 maja został uwolniony pod nadzór policyjny.

Staniszewski Marian Julian, ur. 10 maja 1894 roku w Suwałkach, syn Władysława Ludwika i Marii Zofii z Romanów, szlachcic, uczeń VII klasy Szkoły Handlowej, aresztowany i przesłuchany 17 maja. W czasie rewizji znaleziono książkę pokwitowań, paczkę pokwitowań, widokówki "tendencyjnego kierunku", spisy osób i niecenzurowane książki. 18 maja wystąpiono z prośbą o przedłużenie aresztu, oskarżony 25 czerwca. Został uwolniony 5 lipca pod nadzór rodziców. Jego sprawę skierowano do sądu.

Szymanowski Henryk Antoni, ur. 24 maja 1891 roku w Białymstoku, syn Adama dymisjonowanego pułkownika i Marii z Nałęcz-Kaniewskich, szlachcic, mieszkał we wsi Tołoczki w guberni i powiecie grodzieńskim, uczeń Szkoły Handlowej, aresztowany i przesłuchany 16 maja. Znaleziono u niego odezwy Związku Młodzieży Postępowej, listy, "w których nienawiść do Rosjan i cara", broszurę "sprawy szkolne w Królestwie Polskim", zeszyt z zapiskami. 17 maja wystąpiono z prośbą o przedłużenie aresztu. Został uwolniony 5 lipca, nie udowodniono mu przynależności do koła.

Tyszkiewicz Irena Maria, ur. 18 kwietnia 1892 w Suwałkach, córka Gabriela Mariana i Heleny Zofii z Czaplickich, mieszczanka, uczennica VII klasy pensji Kazimiery Żulińskiej, aresztowana 16 maja, przesłuchana 17 maja. Podczas rewizji znaleziono u niej gazetę "Jutro" nr 2 i 3 – organ Związku Młodzieży Postępowo-Niepodległościowej, pieśń Boże coś Polskę, dwa listy Staniszewskiego o wysłaniu 100 rubli i książkę pokwitowań, list od "Zofii" o urządzeniu wieczoru na korzyść organizacji, list od "Janiny" o wysłaniu w krótkim czasie odezw, dziennik zapisków o ruchu rewolucyjnym w Suwałkach w 1905 roku, kilka listów od "Eli" i Zofii Tyszkiewicz (mieszkała w Kazaniu), w których zawarta jest nienawiść do Rosjan. Aresztowana 16 maja. 17 maja i 22 maja areszt przedłużono. Oskarżenie zostało wniesione 25 czerwca. Uwolniona 15 lipca za kaucją 500 rubli. Jej sprawa została skierowana do sądu.

Ważyński Ignacy Klemens, ur. 10 listopada 1890 w Suwałkach, syn Stanisława Kajetana i Michaliny z Zawadzkich, mieszczanin, aresztowany 16 maja, przesłuchany 16 maja. W czasie rewizji niczego nie znaleziono, 18 maja został uwolniony pod nadzór policyjny.

Zdzisław Zabłocki, ur. 8 sierpnia 1893 roku w Suwałkach, syn Gustawa i Marii ze Smoleńskich, mieszczanin, uczeń VII klasy Szkoły Handlowej, aresztowany i przesłuchany 16 maja. Podczas rewizji znaleziono uchwałę organizacji z okazji 3 Maja, rękopisy z wierszami o charakterze rewolucyjnym, wydania poza cenzurą warszawskie i lwowskie oraz nielegalne gazety polskiej młodzieży "Łoza" i "Łuna". 18 maja wystąpiono o przedłużenie aresztu. Został uwolniony 5 lipca, nie udowodniono mu przestępstwa.

  

  

powrót