AUGUSTOWSKO-SUWALSKIE TOWARZYSTWO NAUKOWE
Proszę chwilę zaczekać, ładuję stronę... |
Jarosław Schabieński
Solidarność w województwie suwalskim w latach 1980–1981
Załącznik Nr 1
MKZ NSZZ Solidarność Suwałki, 8 grudnia 1980 r.
URM PRL Warszawa
Sprawa: przekazanie budynku administracyjnego KW PZPR w Suwałkach
Liczne postulaty wieloosobowych załóg suwalskich zakładów pracy w sprawie przekazania nowo wybudowanego w roku 1980 zespołu budynków administracyjnych KW PZPR w Suwałkach przy ul. dr Noniewicza na potrzeby rozwijającego się miasta wojewódzkiego – pozostały bez odpowiedzi. Omawiany zespół budynków składa się: z budynku biurowego 9-piętrowego, sali widowiskowej na 400 osób, budynku noclegowego z kuchnią i stołówką. Społeczeństwo Miasta Suwałki posiada wiele potrzeb bardziej niezbędnych niż drugi, nowy zespół budynków PZPR: – budowa szpitala wojewódzkiego ciągnie się 8 lat, rosną straty na budowie wskutek wpływów atmosferycznych; – ilość łóżek w jedynym w mieście szpitalu trzykrotnie przekracza dozwolone normy i możliwości; – brak szpitala wojewódzkiego z przeznaczeniem na apteki i laboratoria, pogotowie ratunkowe, przychodnie specjalistyczne; – niedostateczna ilość żłobków i przedszkoli; – szkoły podstawowe wybudowane z przeznaczeniem na maksimum 500–600 uczniów kształcą (od 1250 do 1370) na 3 zmianach dwukrotnie więcej uczniów. Ostatnie zmiany klas najmłodszych – w tym klas zerowych – kończą się o godz. 20.00; – miasto nie posiada ani jednej sali teatralnej czy widowiskowej dla realizacji imprez kulturalnych; – brak pomieszczeń na świetlice dla dzieci i młodzieży do zajęć pozalekcyjnych; – szkoły średnie mieszczą się w budynkach sprzed 1939 r. – przeznaczonych do rozbiórki; – brak mieszkań; – brak oczyszczalni ścieków. Nowy zespół budynków administracyjnych KW PZPR, którego termin oddania do użytku przypada na 10 grudnia 1980 r., jest już drugą siedzibą administracyjną PZPR, wybudowaną na przestrzeni ostatnich 8 lat. Poprzedni, również nowy budynek administracyjny, będący dotychczasową siedzibą KW PZPR, oddany był do użytku w roku 1972. Zdaniem postulujących załóg, jak też miejscowej komisji ekspertów budownictwa, nowo wybudowany zespół budynków administracyjnych KW PZPR przy ul. dr Noniewicza w Suwałkach, ze względu na reprezentacyjne charakter i walory estetyczne może służyć całemu miastu jako obiekt kulturalny.
Żądamy: 1. Przekazania nowo wybudowanego w 1980 roku zespołu budynków administracyjnych KW PZPR w Suwałkach przy ul. dr Noniewicza – na cele kulturalne i socjalne całego społeczeństwa m. Suwałk. 2. Z zespołu wyżej wymienionych budynków żądamy: a) wyodrębnienia funkcji kulturalnych przeznaczając 9-piętrowy budynek na wojewódzki dom kultury, w którym – bez kosztów adaptacji pomieścić się mogą: – dom kultury dla dorosłych – pałac kultury dla dzieci i młodzieży – szkoła muzyczna – biblioteka miejska; b) wyodrębnienie funkcji socjalnych przeznaczając 2-piętrowy budynek noclegowy z zapleczem kuchennym i stołówkę na żłobek i przedszkole dla 500 dzieci pracujących matek. 3. Do czasu uzyskania decyzji Rady Ministrów żądamy wstrzymania zasiedlenia obiektu przez KW PZPR. Dla uzasadnienia i poparcia tego słusznego postulatu, załogi suwalskich zakładów pracy złożyły dodatkowo petycje i listy z wielotysięcznymi własnoręcznymi podpisami pracowników. Petycje do wglądu w MKZ NSZZ „Solidarność”. MKZ NSZZ „Solidarność” w Suwałkach
Przewodniczący Tadeusz Tylenda
Otrzymują: 1. KC PZPR Warszawa; 2. KW PZPR Suwałki; 3. Wojewoda Suwalski; 4. Prezydent m. Suwałki; 5. Krajowa komisja Porozumiewawcza NSZZ „Solidarność” w Gdańsku, ul. Grunwaldzka 103 Biuro Interwencji; 6. Wszystkie zakłady pracy zrzeszone w MKZ NSZZ „Solidarność” w Suwałkach; 7. MKZ NSZZ „Solidarność” w/m a/a.
|